اقتصادی

رشد ۱۹ درصدی قیمت طلا در ۲۰۱۹

قیمت طلا در آخرین روز معاملاتی سال ۲۰۱۹ افزایش داشت و با رشد حدودا ۱۹ درصدی در این سال بهترین عملکرد سالانه از سال ۲۰۱۰ تاکنون را به ثبت رساند.

طلا-قیمت طلا-اونس طلا-بهای جهانی طلا

به گزارش رویترز، در حالی که نگرانی ها از سلامت اقتصاد جهانی موجب افزایش علاقمندی برای سرمایه گذاری در بازار فلزات گرانبها شده است، قیمت طلا روز سه شنبه افزایش داشت و با رشد حدودا 19 درصدی بهترین عملکرد سالانه از سال 2010 تاکنون را به ثبت رساند. در عین حال، قیمت فلز پالادیوم هم به دلیل کمبود عرضه رشد سالانه بیش از 50 درصدی را شاهد بود.

قیمت دو فلز گرانبهای دیگر یعنی نقره و پلاتین هم شاهد بیشترین رشد سالانه در طی چند سال گذشته بود و سبب شد تا سالی طلایی برای بازار فلزات گرانبها رقم بخورد.

بسیاری از تحلیلگران معتقدند با توجه به رشد پرنوسان اقتصادی و ناپایدار بودن وضعیت شاخص ها در بازارهای بورس جهان، قیمت فلزات گرانبها در سال 2020 میلادی احتمالا باز هم افزایش خواهد یافت.

بانک های مرکزی جهان نیز در حال خرید طلای بیشتری هستند و سیاست های پولی خود را از انقباضی به انبساطی تغییر داده اند. نتیجه این سیاست کاهش نرخ بهره و افت سوددهی اوراق قرضه است که موجب جذاب تر شدن فلزات گرانبها برای سرمایه گذاران می شود.

استفن اینز، تحلیلگران بازار طلا در موسسه آکسی تریدر گفت: «نرخ پایین بهره، تداوم عدم قطعیت در فضای اقتصاد کلان و بالا رفتن ارزش سهام در بازارهای جهانی زمینه را برای تقویت قیمت طلا فراهم کرده است. این وضعیت می تواند موجب افزایش تقاضا برای فلز زرد در سال 00 شود و در میان مدت قیمت طلا را تقویت کند.»

وی افزود، هرچند آمریکا و چین در اوایل ماه گذشته میلادی اندکی از شدت جنگ تجاری کاستند، اما برخی اختلافات کلیدی بین طرفین همچنان حل نشده باقی مانده و اگر ارزش دلار در سال 2020 تضعیف شود، طلا عملکرد بهتری خواهد داشت.

بر اساس این گزارش، قیمت هر اونس طلا در پایان معاملات دیروز با 0.06 درصد افزایش به 1518 دلار و 20 سنت رسید. قیمت طلا در بازار آمریکا هم در پایان معاملات روز سه شنبه با 0.3 درصد رشد به 1523 دلار و 10 سنت رسید.

 

انتهای پیام

0
442
تسنیم

دیدگاه شما : برای ارسال دیدگاه باید عضو سایت شده و یا وارد شوید.


دیدگاه کاربران : اولین نفری باشید که دیدگاه خود را ارسال میکنید