اقتصادی

کدخدایی: لایحه حذف ۴ صفر دارای ابهاماتی است که به مجلس اعلام شد

سخنگوی شورای نگهبان گفت: در جلساتی که با رئیس‌کل بانک مرکزی پیرامون لایحه حذف چهار صفر داشتیم، ابهامات نسبت به تعهدات به صندوق بین‌المللی پول رفع نشد و این ابهامات را به مجلس اعلام کردیم.

واحدپولی-تومان-ریال-حذف ۴ صفر-مجلس-کدخدایی-شواری نگهبان

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان پیش از ظهر امروز در نشست خبری با خبرنگاران رسانه‌ها ابراز کرد: 9 مصوبه با توجه به رفت و برگشت‌هایی که با مجلس دهم داشتیم، مورد بررسی قرار گرفته و پاسخ‌های آن به مجلس اعلام شده است.

وی افزود: طرح استفساریه ماده ‌103 مربوط به مدرک کارشناسی برای جاهایی که ارزش استخدامی دارد است، که مدرک معادل کارشناسی را مجلس استفسار کرده که عدم مغایرت آن با شرع و قانون اساسی به مجلس اعلام شد.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: لایحه حمایت قضایی از مأموران حفاظت محیط زیست و جنگلبانی مورد بررسی قرار گرفت و عدم مغایرت آن با شرع و قانون اساسی به مجلس اعلام شد.

کدخدایی اظهارداشت: ضوابطی را در طرح اصلاح بخشی از قانون احزاب در قالب آیین‌نامه در نظر گرفته بودند که امری قانونی تلقی شود که مغایر اصل 85 تشخیص داده شد و علی‌رغم اصلاحی که به‌عمل آوردند، اما شورای نگهبان اعلام کرد که ابهام اصل 85 همچنان به‌قوت خود باقی است و مجلس باید برای آن قانونی تصویب کند.

کدخدایی اضافه کرد: لایحه حذف چهار صفر از پول ملی در جلسات شورای نگهبان بررسی شد و در تبصره یک این طرح تعهداتی در برابر صندوق بین‌المللی پول ایجاد شده بود که شورای نگهبان اعلام کرد این تعهدات به‌روشنی مطرح شود و دارای ابهام است.

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: در جلساتی که با آقای همتی رئیس‌کل بانک مرکزی پیرامون لاحیه حذف چهار صفر داشتیم، ابهامات نسبت به تعهدات به صندوق بین‌المللی پول رفع نشد و این ابهامات را به مجلس اعلام کردیم.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار تسنیم درباره هجمه‌های واردشده به شورای نگهبان پس از قتل نوجوان 13ساله تالشی توسط پدرش، گفت: ما هم انزجار خود را از این جنایت اعلام می‌کنیم، این‌گونه مسائل فقط با یک قانون حل نمی‌شود، لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان ارتباطی به این موضوع ندارد، از سال 97 تا الآن مجلس می‌توانست این لایحه را اصلاح کند، هیچ قصوری از سوی شورای نگهبان در بررسی و اعلام نظر درباره این لایحه صورت نگرفته است.

کدخدایی تأکید کرد: گرچه معتقدم که فاجعه قتل نوجوان 13ساله تالشی ارتباطی با این لایحه ندارد.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سؤالی درباره اصلاح قانون انتخابات و ازسرگیری بررسی این موضوع با نمایندگان مجلس یازدهم گفت: فعالیت ما در این رابطه با مجلس دهم از ابتدای سال اول این مجلس آغاز شد و تا پایان سال این مجلس هم نتیجه آن دیده شد.

کدخدایی گفت: ما مذاکراتی در این رابطه با مجلس یازدهم داشتیم و پیش‌نویس‌هایی در این رابطه تهیه شده است و کارشناسان ما در پژوهشکده این آمادگی را داشته‌اند و این مسئله هم اعلام شده است.

وی اظهارداشت: ان‌شاءالله این فعالیت مشترک صورت گیرد و امیدواریم با استفاده از تجارب مجلس دهم، نمایندگان مجلس یازدهم همت کنند تا قانون انتخابات سروسامان یابد.

سخنگوی شورای نگهبان درباره عدم حضور آیت الله جنتی دبیر این شورا در مراسم افتتاحیه یازدهمین دوره مجلس، گفت: مجلس برای این مراسم از بنده و آقای جنتی دعوت کرده بود، اما آیت الله جنتی به‌دلیل اینکه در سفر بودند، امکان حضور در این مراسم نداشتند و فقط بنده در این مراسم شرکت کردم.

کدخدایی  درباره برخی مصوبات بررسی شده در شورای نگهبان، گفت: طرح کاهش مجازات حبس تعزیری ایراداتی داشت که مجلس  ایرادات را برطرف کرد و عدم مغایرت آن نیز اعلام شد،  این طرح در شرایط کرونایی این روزها می‌تواند کمک‌کننده باشد.

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه پیش از انتخابات مجلس  و پس از آن، افرادی شورای نگهبان را به نقض قانون متهم کردند؟ گفت: از این اسیب ها زیاد دیدیم و دوستانی که رای نمی اورند آن را مطرح می کنند و ما توجهی به آن نداریم. آنچه مهم است اجرای قانون است. ما بحث شکایتی را نداریم البته اگر توهین باشد حق را محفوظ می دانیم که اقدام قانونی را انجام دهیم.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی درباره اعزام نفتکش‌های ایرانی به ونزوئلا گفت: تدابیر مقام معظم رهبری و مقاومت مردم در مقابل تحریم‌ها، باعث کسب پیروزی بوده و رمز موفقیت‌ها، مقاومت است.

وی خطاب به نمایندگان مجلس یازدهم گفت: امیدوارم در مجلس جدید، گذشته چراغ راه آینده باشد و در این فرصت اندک حل مشکلات مردم به خصوص مشکلات اقتصادی حل شود و  شورای نگهبان از هر کمکی که بتواند به مجلس جدید کند، دریغ نخواهد کرد، همانطور که ارتباط تنگاتنگی هم میان شورا و مجلس قبلی وجود داشت.

وی افزود:  به غیر از منتخب آشتیان گزارش رسمی دیگری درباره مدرک تحصیلی نمایندگان نداشتیم و نباید به شایعات در این خصوص توجه کرد و  اگر گزارشی مستند باشد باید به کمیسیون تخصصی اعتبارنامه‌‌های مجلس ارجاع شود.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال دیگری درباره قتل رومینا اشرفی   و ضرورت تصویب قانون برای جلوگیری از تکرار چنین فجایعی، گفت :
ما آمادگی خود را از هر گونه قانون جدیدی که برای تشدید مجازات این افراد باشد، اعلام و سعی می کنیم در کوتاه ترین فرصت اعلام نظر کنیم و اگر مشکل با قانون حل می‌شود، در این زمینه آمادگی داریم تا همکاری کنیم.

کدخدایی در پاسخ به این سوال که شما گفتید  16 مصوبه در روزهای اخر مجلس دهم و هفته های اخیر به شورای نگهبان ارسال شده و در حال بررسی است، مهمترین مصوبه کدام بوده است و چرا  پاسخ شورا به مصوبات ارسالی زمان بر است ؟ گفت: اینکه چرا زمان بر است ایراداتی  داریم و مجلس یا درست آن را انجام نمی دهد و یا اصلاح نمی کند که بر عهده ما نیست،  مصوبات را خاطرم نیست ولی  یکی لایحه مالیات بر ارزش افزوده بود که مصوبه متولی است، دیگری طرح اصلاح ایین نامه داخلی مجلس است که بتدریج  اعلام  نظر  کردیم.

وی ادامه داد :  شورای نگهبان باید بحث های کارشناسی کند، هم پژوهشگاه  ما در تهران و هم  مجمع قم ، بررسی فقهی و کارشناسی می کنند و از متخصصان و نمایندگان مجلس و دولت دعوت می شود، مثلا  حذف 4 صفر از پول ملی وقت زیادی از ما در شورای نگهبان گرفت، لذا بحث های کارشناسی وقت زیادی می‌برد، اما فرصت ما برای اعلام نظر 20 روز است.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی درباره ادعای جعلی بودن مدرک دکترای یکی از نمایندگان مجلس واینکه امروز هم  سه نفر از نمایندگان ادعایی درباره رانت خواری این نماینده مطرح کردند، گفت: نظرات شورا درباره نمایندگان به پایان رسیده و اگر نمایندگان مطلب جدیدی دارند، می توانند در موضوع بررسی اعتبارنامه، مطرح کنند.

کدخدایی همچنین در واکنش به اظهارات  سخنگوی مجلس دهم درباره شبهه در مدارک تحصیلی هشت تن از منتخبان مجلس یازدهم، گفت: آنچه برای ما به صورت گزارش رسمی رسید، تنها منتخب تفرش بود و درباره مدرک تحصیلی دیگر منتخبان مجلس یازدهم مدارک رسمی به دست ما نرسیده است. یکی از نمایندگان مجلس دهم  ادعا‌های را نسبت به رقیبش مطرح کرد، اما مشکلی وجود نداشت. او مدعی بود که ممکن است این فرد در دوران تحصیل خود خوب درس نخوانده باشد.  این مسایل ناراحت کننده است که او دوباره این ادعا را درباره 8 نفر از نمایندگان مجلس مطرح کرده‌اند و تعابیری را به کار بردند که دور از شأن بود و بنده گفتم که بررسی‌های لازم صورت گیرد و حتی اگر لازم باشد شکایت انجام دهیم.

وی با بیان اینکه شورای نگهبان برای در اختیار قرار دادن توان پژوهشی خود به مجلس در جهت ارتقای قانون‌گذاری آمادگی دارد، اظهارداشت: امیدواریم نمایندگان در حل مشکلات مردم کوشا باشند و فرصت چهارساله را غنیمت بدانند، چرا که این زمان طولانی نیست.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سؤالی درباره اینکه رئیس‌جمهور به تازگی گفته است که شورای نگهبان با وزارت کشور هماهنگی لازم را برای الکترونیکی برگزار کردن انتخابات نداشتند، گفت: به آقای رئیس‌جمهور احتمالا گزارش دقیق نمی‌رسد.

کدخدایی تصریح کرد: آن طور که وزیر کشور نیز گفته است، ارتباطات خوبی بین شورای نگهبان و وزارت کشور وجود دارد،  احراز هویت برای اولین بار در انتخابات اخیر با همکاری شورای نگهبان و وزارت کشور به طور کامل الکترونیکی برگزار شد، برای بخش‌های دیگر درصورت تأمین امنیت آراء، مشکلی با الکترونیکی شدن نداریم.

وی همچنین درباره مصوبه مجلس پیرامون عزل حقوقدانان شورای نگهبان در صورت تخلف، گفت: در این خصوص هیچ‌گونه اعلام نظری نمی‌کنم، اما در قوانین موجود است که تخلفات همه مقامات از جمله اعضای شورای نگهبان قوانین موجود ناظر بر آن است که تخلفات آنها قابل رسیدگی است و قانون می‌تواند آنها را تحت تعقیب قرار دهد.

قائم‌مقام دبیر شورای نگهبان در پاسخ به سؤالی درباره اینکه شما در یکی از توئیت‌های خود در فضای مجازی گفتید که نظارت استصوابی براساس قانون مجلس و قانونی است، اظهارداشت: مجلس چهارم نظارت استصوابی را تصویب کرد و شورای نگهبان نیز خود را مکلف به اجرای آن می‌داند.

کدخدایی در پاسخ به سؤالی درباره انتقد علی لاریجانی در آخرین جلسه علنی دوره دهم مجلس به شورای نگهبان، گفت: شورای نگهبان هیچ‌گاه در جهت تخریب مجلس گام برنداشته و همیشه مجلس را تکریم کرده است و نمایندگان در همه ادوار منتخبان مردم هستند.

وی اضافه کرد: مجلس یک رکن اساسی در کشور بوده و طبیعتاً کسی به خودش اجازه جسارت آن را نمی‌دهد که بخواهد مجلس را تضعیف کند، معیار قانونی یک مسئله به معنای تضعیف نمایندگان نیست و ما هیچ وقت نامی از فردی نبرده‌ایم، اما اگر ذکر قانون به معنای تضعیف تلقی شود، این امر بر عهده بنده نیست.

سخنگوی شورای نگهبان در پایان در پاسخ به سؤالی درباره نشست‌های اعضای این شورا در خارج از کشور، خاطرنشان کرد: شورای نگهبان مانند برخی از نهادها در رفت و آمد به خارج از کشور نیست، اما در حد تبادل نظرات کارشناسی، هیئت‌هایی از کشورهای مختلف به ایران آمده‌اند و هیئت‌هایی از ایران هم به برخی از کشورهای خارجی رفته‌اند، آخرین ملاقاتی که داشتیم، مسئولانی از کشور تایلند به ایران آمدند که یک سفر کاری بود و جلسات کارشناسی متعددی با اعضای شورای نگهبان تشکیل شد.

انتهای پیام

0
1129
تسنیم

دیدگاه شما : برای ارسال دیدگاه باید عضو سایت شده و یا وارد شوید.


دیدگاه کاربران : اولین نفری باشید که دیدگاه خود را ارسال میکنید