اقتصادی

افزایش تولید سالانه طلا در ترکیه به ۱۰۰ تن

وزیر انرژی ترکیه اعلام کرد کشورش قصد دارد تولید سالانه طلا را در پنج سال آینده به ۱۰۰ تن یا بیشتر افزایش دهد.

ترکیه-طلا-تولید طلا-وزیر انرژی ترکیه

 فاتح دونمز در مصاحبه با بلومبرگ اچ تی اظهار کرد: ترکیه در سال ۲۰۲۰ حدود ۴۲ تن طلا تولید کرده بود که رکورد بالایی بود و در سال ۲۰۲۱ به میزان بیشتری تولید خواهد کرد. هدف واقعی افزایش تولید به ۱۰۰ تن یا بیشتر در پنج سال آینده است. ترکیه قصد دارد جزو یکی از ۱۰ کشوری باشد که بیش از ۱۰۰ تن طلا در سال تولید می‌کنند.

طبق آمار رسمی، ترکیه سال گذشته میلادی مجموعا ۴۳/ ۲۱۹ میلیارد دلار واردات داشت که از این میزان، ۶/ ۲۶ میلیارد دلار واردات طلا بود که حدود دو برابر نسبت به سال ۲۰۱۹ افزایش داشت. مردم ترکیه در سال‌های اخیر و به‌خصوص از زمان افت شدید ارزش لیر در پاییز، به خرید ارزهای خارجی و طلا پرداخته‌اند و طبق آمار بانک مرکزی ترکیه، ذخایر غیرلیر خود را ماه جاری به رکورد ۲۳۶ میلیارد دلار رساندند.

به گفته وزیر انرژی ترکیه، واردات طلای این کشور بسیار بالاست و همه این واردات در بخش جواهرات استفاده نمی‌شود بلکه ابزار حفظ دارایی است.

برای کاهش واردات باید افزایش تولید را تضمین کنیم تا روی کسری حساب جاری تاثیر منفی نداشته باشد. براساس گزارش رویترز، وزیر انرژی ترکیه اوایل ماه میلادی جاری اعلام کرده بود ترکیه ۱۸ معدن طلای فعال دارد و ۲۰ معدن دیگر در آستانه آغاز تولید هستند.

 

انتهای پیام

0
126
ایسنا

دیدگاه شما : برای ارسال دیدگاه باید عضو سایت شده و یا وارد شوید.


دیدگاه کاربران : اولین نفری باشید که دیدگاه خود را ارسال میکنید