اقتصادی

عبور آرام دلار از سطح مقاومتی ۱۱هزارو ۵۰۰تومانی

بازدهی شاخص ارزی به یک درصد رسید

در آخرین روز هفته گذشته، دلار از سطح مقاومتی ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی عبور کرد. روز پنج‌شنبه شاخص ارزی ۷۰ تومان افزایش قیمت را به ثبت رساند و به بهای ۱۱ هزار و ۵۱۰ تومان رسید.

سکه-ارز-بازار ارز-دلار

 این بیشترین قیمتی بود که این ارز از تاریخ ۲۰ شهریورماه تجربه می‌کرد؛ با عبور از این مرز می‌توان گفت که دلار به نقطه بسیار مهمی رسیده است؛ عبور قطعی از آن، دلار را در مواجهه با سد مقاومتی دوم یعنی محدوده ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومانی قرار می‌دهد. آخرین‌بار ۴۵ روز پیش بود که دلار بالای محدوده مقاومتی دوم نوسان کرده بود. همین موضوع واکنش دلار به این محدوده را بیش از پیش مهم می‌کند.دلار هفته گذشته با عبور از سطح ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی توانست بازدهی خود را به حدود یک درصد برساند. این در حالی بود که دو هفته پیش بازدهی منفی ۲/ ۰ درصدی را به ثبت رسانده بود.

فعالان بازار دو نگاه متفاوت نسبت به روند بازار ارز در هفته گذشته دارند. عده‌ای بر این موضوع تاکید می‌کنند که دلار روند عادی خود را طی می‌کند و افزایش‌های هفته گذشته سیگنالی را منعکس نکرده است که نشان از تغییر فضای بازار داشته باشد. به‌عنوان مثال، آنها عنوان می‌کنند که در هیچ‌کدام از روزهای افزایشی بازار، دامنه نوسان زیاد نبوده است و هم‌زمان بازارساز نیز از کانال صرافی‌های بانکی تقریبا متناسب با بازار قیمت خود را بالا آورده است. به باور آنها، زمانی که صرافی‌های بانکی قیمت خود را بالا می‌آورند، نشان می‌دهد که افزایش بازار آزاد نیز از کنترل خارج نشده است. عده‌ای از افرادی که باور دارند افزایش یک درصدی هفته گذشته به معنای تغییر انتظارات معامله‌گران ارزی نبوده است، معتقدند بازار در هفته جاری تا حدی تعدیل قیمت را تجربه خواهد کرد و به بالای سطح مقاومتی دوم ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومانی نخواهد رفت.

در مقابل، گروه دیگری از فعالان باور دارند، افزایش قیمت دلار در هفته گذشته واکنشی به افزایش‌ تنش‌های منطقه‌ای بود. از نگاه این گروه، حمله به تاسیسات نفتی عربستان و نسبت‌هایی که توسط برخی مقام‌های آمریکایی و عربستانی به ایران به‌عنوان عامل این حملات داده شده، نگرانی را در میان شماری از معامله‌گران بالا برد و آنها خریدهای ارزی خود را بیشتر کردند. البته عده‌ای نیز جوسازی نوسان‌گیران پیرامون این اخبار را عامل افزایش قیمت‌ها دانستند. با این حال، مجموعه فعالان بازار ارز اعتقاد داشتند دلار واکنش چندانی به تنش‌های منطقه‌ای نداشته است و در صورتی که انتظار معامله‌گران تحت‌تاثیر این حملات قرار می‌گرفت، قیمت این ارز با شدت بیشتری تغییر می‌کرد.  روند قیمت دلار در هفته جاری می‌تواند مشخص کند، نگاه کدام دسته از معامله‌گران به افزایش قیمت دلار درست‌تر بوده است. به‌نظر می‌رسد اگر شاخص ارزی زیر محدوده ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومانی باقی بماند، می‌توان گفت که تغییر خاصی در انتظارات معامله‌گران رخ نداده است. درصورتی که قیمت با قدرت از مرز یادشده عبور کند، شائبه تغییر انتظارات در بازار تا حدی به واقعیت نزدیک‌تر می‌شود. برخلاف روند افزایشی دلار در هفته گذشته، سکه تمام بهار آزادی نتوانست به بالای سطح ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان برود. سکه در مجموع در هفته گذشته ۲ دهم درصد از ارزش خود را از دست داد. این اتفاق در حالی رخ داد که سکه روز پنج‌شنبه ۲۰ هزار تومان افزایش قیمت را ثبت کرد و به بهای ۴ میلیون و ۶۵ هزار تومان رسید.

0
565
دنیای اقتصاد

دیدگاه شما : برای ارسال دیدگاه باید عضو سایت شده و یا وارد شوید.


دیدگاه کاربران : اولین نفری باشید که دیدگاه خود را ارسال میکنید