اقتصادی

اونس طلا برگشت/ جنگ قیمتی در بازار طلا

گونه ای جدید از کرونا بازارها را به هم ریخت طلا برای لحظاتی بالای ۱۹۰۰ دلار رفت اما نتوانست خود را در این کانال نگه دارد.

طلا-قیمت طلا-اونس طلا-بهای جهانی طلا-ویروس انگلیسی-ویروس کرونای انکلیسی

در روزهای گذشته در بریتانیا گونه‌ای جدید از ویروس کرونا کشف شد که این موجب شوک بر بازار و همچنین محدودیت‌های سخت در این کشور شد.

بر اساس گزارش سی‌ان‌بی‌سی، پوند انگلیس روز دوشنبه سقوط کرد.در روزهای گذشته بریتانیا با دو نگرانی رو به رو شد. نخست در مورد نوع جدید ویروس کرونا و دومی عدم اطمینان ناشی از مذاکرات معاملات تجاری برگزیت.

در آخر هفته(۲۹ و ۳۰ آذر) ، انگلیس گفت که گونه ای جدیدی از Covid-19 را شناسایی کرده است که سریعتر از انواع قبلی گسترش می یابد. پس از این اعلامیه ، سایر کشورها برای جلوگیری از ورود ویروس کرونا جدید به مرزهای خود ، مسافرت از انگلیس را به طور موقت محدود کردند. دولت انگلیس پیش از این برای کریسمس دستور محدودیت‌های شدیدتری را در لندن صادر کرده است.

پوند امروز در برابر دلار 2 درصد پایین آمد و به 1.3251 دلار رسید و تمام سودهای ماه گذشته خود را از دست داد در همین حال  یورو نیز هفته گذشته با شکستن سطح 1.225 دلار ، به 1.2184 دلار کاهش یافت.

پایان روز‌های خوش نفت؟

در همین حال قیمت نفت در روز دوشنبه و با بازگشایی بازارهای جهانی با افت سنگین مواجه شد. نفت هم  تحت تاثیر کشف گونه جدیدی از ویروس کرونا در بریتانیا منفی شد کارشناسان و فعالان بازار احتمال می‌دهند این اتفاق بهبود اخیر در تقاضای سوخت را معلق کند.

نفت وست تگزاس اینترمدییت با کاهش ۳.۳۸ درصد یا ۱.۶۶ دلار به قیمت ۴۷ دلار و ۴۴ سنت رسید. نفت خام برنت نیز با کاهش ۳.۶۹ درصدی یا ۱.۹۳ دلار با قیمت ۵۰ دلار و ۳۳ سنت در بازار عرضه شد.

برخی تحلیلگران بازار معتقدند سویه جدید ویروس کرونا در بریتانیا و محدودیت‌های شدیدتر آمدوشد در اروپا ترس از آهسته شدن بهبود اقتصادی را افزایش داده است.

طلا نزدیک به ۱۹۰۰ دلار

البته از طرفی دیگر، همراه با خبر گونه جدیدی ویروس کرونا دربریتانیا، کنگره آمریکا توانست بر سر محرک مالی ۹۰۰ میلیارد دلاری توافق کند. طلا به این خبر واکنش خوبی نشان داد و در آغاز معاملات امروز تا یک درصد جهش داشت و به بالاترین رقم حدود یک ماه و نیم گذشته رسید. همچنین فلز زرد در اوایل امروز تا بالای 1900 دلار رفت که بیشترین رقم ثبت شده از 9 نوامبر تاکنون بوده است.

اما زمان زیادی طول نکشید که مجددا به کانال 1800 دلار بازگشت. فشار فروش در سطح مقاومتی و برخی احتمالات در مورد قوی شدن دلار قیمت را به زیر مرز 1900 دلار کشاند.

تحلیل گران فنی گرچه در ابتدا پیشنهاد فروش داده اند اما برای پنج ساعت آینده توصیه به خرید قوی دارند. توصیه ای که اگر اجرا شود می تواند جنگ خریداران و فروشندگان طلا در مرز 1900 را تشدید کند.

0
604
اقتصادنیوز

دیدگاه شما : برای ارسال دیدگاه باید عضو سایت شده و یا وارد شوید.


دیدگاه کاربران : اولین نفری باشید که دیدگاه خود را ارسال میکنید