اقتصادی

جایگزین طلا برای سرمایه‌گذاران در ۲۰۲۱

رشد ۱۰ دلاری طلا در یک ساعت با وعده منوچین؛

قیمت هر اونس طلا امروز بالاخره افزایش یافت. اما افزایش ۰.۲ درصدی امروز برای جبران ضرر‌های هفته کافی نبود. دلیل این افزایش قیمت چه بود؟ آیا واقعاً آینده طلا صعودی خواهد بود؟

نقره-طلا-رقیب طلا-بازار طلا-اونس طلا-منوچین-مکواری

قیمت اونس طلا در روز پایانی بازار‌های جهانی کمی افزایش داشت. این افزایش در حالی رخ داد که قیمت طلا چهار روز متوالی نزولی بود. با این حال، قیمت اونس طلا با 4 دلار افزایش بر روی 1870 دلار بسته شد. افزایش قیمت امروز کمک کرد تا اونس این فلز گران‌بها در هفته تنها 19 دلار یا 1 درصد کاهش قیمت داشته باشد که در مقایسه با کاهش 61 دلاری هفته گذشته اندک تلقی می‌شود.

این هفته نیز مانند هفته پیش نوسانات بازار طلا تحت تسلط اخبار واکسن کرونا بود. با این تفاوت که این نوع اخبار قدرت هفته پیش را برای نوسانات قیمتی نداشتند. در حالی که میزان نوسانات قیمت طلا هفته پیش بیش از 100 دلار بود این هفته بالاترین قیمت لحظه‌ای 1896 دلار و پایین ترین آن 1856 دلار بودند.

دلیل افزایش 10 دلاری قیمت طلا در یک ساعت

دلیل افزایش قیمت روز جمعه، شوک نطق استیو منوچین، وزیر خرانه‌ داری آمریکا در مورد محرک‌های مالی و همچنین دگرگونی کلی برنامه‌های اعطای وام اضطراری بود. منوچین گفت که وی و رئیس ستاد کاخ سفید، مارک میدوز، روز جمعه با رهبران جمهوری خواه کنگره، در مورد مذاکره در مورد بسته کمک‌های اقتصادی بیشتر صحبت خواهیم کرد. این سخنان امید‌ها را برای تصویب  محر‌ک‌های مالی جدید، که برای طلا بسیار مثبت تصور می‌شوند، افزایش داد.

اما دلیل دیگری که سبب افزایش قیمت طلا شد پایان دادن به اعطای وام اضطراری بود که بخشی از قانون کرز آمریکا به حساب می‌آید. بسیاری این کار را  تلاش برای محدود کردن گزینه‌هایی جو بایدن، رئیس جمهور منتخب، برای بهبود اقتصادی تحلیل‌ کردند. سناتور شرود براون گفت: تردیدی وجود ندارد، دولت ترامپ و حامیان او در کنگره، فعالانه در تلاشند تا اقتصاد ایالات متحده را ازبین ببرند. به هر حال نا اطمینانی حاصل از چنین اقدامی به گفته جیم وایکوف کارشناس ارشد فلزات، سبب افزایش قیمت طلا در روز جمعه شد.

مکواری؛ طلا تا 1550 دلار سقوط می‌کند

به گفته شرکت خدمات مالی مکواری، بزرگترین ارائه‌کننده خدمات بانکداری  و مدیریت سرمایه‌گذاری در کشور استرالیا و به گزارش فایننشال تایمز، افت قیمت این دو هفته، پایان تأثیر واکسن کرونا بر بازار طلا نیست. این شرکت پیش‌بینی می‌کند قیمت طلا در سال آینده 17 درصد سقوط ‌کند و در حدود 1550 دلار قرار ‌گیرد. درحالی که بسیاری مانند پیش‌بینی گلدمن ساکس چشم‌انداز طلا را حتی در شرایط بهبود اقتصادی به سبب ایجاد احتمالی تورم، مثبت می‌بینند، شرکت مکاوری چنین نظری را قبول ندارد. 

 

امید‌ها به فلزات سبز

در بازار دیگر فلزات گران‌بها، هر اونس نقره با 0.7 درصد افزایش به 24.26 دلار رسید. پلاتین نیز  0.7 درصد افزایش یافت و بر روی 945 دلار قرار گرفت. اما پالادیوم با 0.2 درصد به 2321 دلار کاهش یافت.

به نوشته فایننشال تایمز، برخی از سرمایه‌گذاران در حال انتقال سرمایه خود به سایر فلزات گران‌بها هستند که بیشتر به تقاضای صنعتی وابسته است و بنابراین احتمالاً از بهبود اقتصادی پس از همه‌گیری سود خواهند برد. به عنوان مثال، نقره که در صفحات خورشیدی انرژی های پاک و پلاتین که در مبدل‌های اگزوز وسایل حمل و نقل جهت کاهش آلاینده‌ها استفاده می‌شوند.

[ اتحادیه هیچگونه مسئولیتی جهت صحت هرگونه پیش بینی مذکور در این مطلب ندارد ]

0
419
اقتصادنیوز

دیدگاه شما : برای ارسال دیدگاه باید عضو سایت شده و یا وارد شوید.


دیدگاه کاربران : اولین نفری باشید که دیدگاه خود را ارسال میکنید