اقتصادی

ابلاغ الکترونیکی اوراق مالیاتی

با الکترونیکی شدن ابلاغ اوراق مالیاتی، مؤدیان مالیاتی می‌توانند با مراجعه به سامانه الکترونیکی علاوه بر ارسال اظهارنامه، اعتراض خود نسبت به اوراق را به‌صورت الکترونیکی ثبت کنند.

مالیات-سازمان امور مالیاتی-ثبت نام الکترونیکی-اوراق مالیاتی

 مؤدیان برای بهره‌مندی از این خدمات باید در سامانه الکترونیک به آدرس www.tax.gov.ir فرم الکترونیکی «درخواست استفاده از خدمات الکترونیکی ابلاغ و مدیریت درخواست‌ها» را تایید و ارسال کنند.

پیش از این ابلاغ اوراق مالیاتی به‌صورت فیزیکی و با مراجعه به محل کسب یا اقامتگاه قانونی اشخاص انجام می‌شد که با اجرایی شدن این طرح، برای متقاضیان حساب کاربری ایجاد و اوراق تشخیص و قطعی مالیات عملکرد و ارزش افزوده آنان به محض صدور، در این حساب کاربری بارگذاری و از طریق پیامک به آنان اطلاع‌رسانی می‌شود.  در این طرح، دعوت به هیات حل اختلاف، ابلاغ رای هیات حل اختلاف و پرداخت مالیات نیز به‌صورت الکترونیکی امکان‌پذیر خواهد شد.

  پس از فعال شدن این خدمات تمامی اوراق مالیاتی به‌صورت خودکار در حساب کاربری هر مؤدی بار‌گذاری شده و پیامک آن به شماره همراه ثبت شده در سامانه جهت مشاهده و دسترسی به این اوراق ارسال خواهد شد. مراحل ثبت درخواست ابلاغ الکترونیک اوراق مالیاتی به شرح ذیل است:

  ۱- مراجعه به سامانه عملیات الکترونیک سازمان به نشانی tax.gov.ir و بخش درخواست ابلاغ الکترونیک، ۲- ورود به حساب کاربری مؤدی مالیاتی با استفاده از رمز عبور شخصی، ۳- انتخاب گزینه ابلاغ الکترونیک از نوار سمت راست صفحه، ۴- کلیک روی گزینه «درخواست فعال‌سازی ابلاغ الکترونیک» از ستون سمت چپ جدول اطلاعات مؤدی مالیاتی، ۵- انتخاب کادرهای درخواست ارسال پیامک و تایید صحت اطلاعات و ۶- کلیک روی گزینه تایید اطلاعات و درخواست.

هدف از اجرای این طرح توسعه دولت الکترونیک و مکانیزاسیون فرآیندهای مالیاتی به‌ویژه بنا به ضرورت فاصله‌گذاری اجتماعی به‌منظور جلوگیری از شیوع کرونا عنوان شده است. الکترونیکی شدن امور مالیاتی باعث تسهیل و تسریع در امور مردم و حرکت به سمت ارتقای حقوق شهروندی است.

0
283
دنیای اقتصاد

دیدگاه شما : برای ارسال دیدگاه باید عضو سایت شده و یا وارد شوید.


دیدگاه کاربران : اولین نفری باشید که دیدگاه خود را ارسال میکنید