اقتصادی

تنش‌ها در خلیج فارس قیمت نفت را تا ۳۲۵ دلار بالا می‌برد

اویل پرایس در گزارشی به تبعات تنش های در خلیج فارس بر قیمت جهانی نفت پرداخت و نوشت: جنگ در خلیج فارس می تواند قیمت نفت را تا ۳۲۵ دلار بالا ببرد.

نفت-بازار جهانی نفت-طلای سیاه-قیمت هر بشکه نفت-خلیج فارس

به گزارش اویل پرایس، تنش‌های بین ایران و آمریکا بالا گرفته و حالا زمان این است که بررسی کنیم، چگونه جنگ در خلیج فارس بر قیمت‌های نفت تاثیر خواهد گذاشت.

در هفته‌های اخیر احتمال اینکه ایران تنگه هرمز را ببندد افزایش یافته است. همچنین پس از ساقط شدن پهپاد متجاوز آمریکایی توسط ایران، احتمال وقوع جنگ در خلیج فارس تشدید شده است.

در چنین شرایطی احتمال اینکه ایران تهدید خود برای دریافت عوارض سنگین برای عبور از تنگه هرمز از متحدان آمریکا را عملی کند، بالا رفته است. همچنین ممکن است در صورتی که ایران نتواند نفت خود را صادر کند، اجازه ندهد برخی کشورهای دیگر هم نفت خود را صادر کنند.

تاثیری که بسته شدن تنگه هرمز بر قیمت نفت خواهد گذاشت، به وضوح به میزان نفتی که روزانه از بازارهای جهانی حذف می‌شود و مدت زمانی که این وضع ادامه پیدا می‌کند ارتباط خواهد داشت. بر این اساس، تحلیل‌گران وقوع یکی از این ۳ سناریو را محتمل می‌دانند.

سناریوی اول: در خوشبینانه‌ترین حالت تنگه هرمز تنها برای چند روز و فقط برای کشتی‌های تجاری بسته خواهد شد که این تاثیر زیادی بر بازارهای جهانی نفت نخواهد داشت، هرچند قیمت هر بشکه نفت فوراً به بیش از ۱۰۰ دلار جهش خواهد کرد، اما بعد از باز شدن تنگه به سطح قبل باز خواهد گشت. در این سناریو، ظرفیت ذخیره تولید نفت و خط لوله‌های عربستان و امارات متحده عربی، برای دور زدن تنگه هرمز و صادرات نفت، موثر خواهند بود.

سناریوی دوم: در حالت بدبینانه، آمریکا و متحدانش نمی‌توانند تنگه هرمز را فوراً باز کنند و این تنگه برای ۴۵ روز کاملاً بسته خواهد ماند و ۴۵ دیگر هم طول خواهد کشید که عبور و مرور نفتکش‌ها به حالت عادی بازگردد. در این حالت ذخایر استراتژیک جهان در ۲ ماه اول به مصرف خواهند رسید و طبق بررسی مرکز مطالعات و تحقیقات ملک عبدالله عربستان، که در آوریل ۲۰۱۸ انجام شد، قیمت هر بشکه نفت تا ۳۲۵ دلار جهش خواهد کرد.

سناریوی سوم: در نهایت تحت سناریوی جهنمی، در خلیج فارس جنگ رخ می‌دهد و زیرساخت‌های تولید و صادرات نفت به شدت آسیب خواهد دید و با بسته شدن ۳ ماهه تنگه هرمز، قیمت نفت سر به فلک خواهد کشید. قیمت‌ها تنها پس از سقوط جهان در یک رکود اقتصادی شدید پایین می‌آیند.

0
621
مهر

دیدگاه شما : برای ارسال دیدگاه باید عضو سایت شده و یا وارد شوید.


دیدگاه کاربران : اولین نفری باشید که دیدگاه خود را ارسال میکنید