اقتصادی
نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر؛

مردم‌به‌هیچ عنوان طلای آب‌شده خریداری نکنند/ از چاله به چاه نیافتید

نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر به مردم توصیه کرد با توجه به تخصصی بودن طلای آب‌شده، از خرید این نوع طلا پرهیز کنند.

خرید طلا و سکه-نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر-مسعود یزدانی-طلای آبشده-اتحادیه طلا-فضای مجازی


افزایش شدید قیمت طلا و سكه در دو سال اخیر، علاوه بر آن‌كه اقتصاد كلان كشور را تحت‌تأثیر قرار داده، فرصت سودجویی را نیز برای عده‌ای فراهم كرده كه به بهانه فروش طلای آب‌شده، سر مردم كلاه بگذارند.
از سال گذشته كه قیمت سكه طلا روزبه‌روز بالاتر رفت و از قدرت خرید بسیاری از مردم دور شد، متاسفانه عده‌ای از شهروندان به بهانه كسب سود و حفظ ارزش پول خود، وارد بازار طلای آب‌شده شدند. علت علاقه مردم به خرید طلای آب‌شده، قیمت پایین‌تر آن نسبت به طلا و سكه است؛ زیرا در طلای آب‌شده دیگر هزینه مالیات بر ارزش افزوده و اجرت طلافروشان وجود ندارد.
طلای آب‌شده، جزو مواد مصرفی تولید طلا و جواهر است؛ یعنی در كارگاه‌های طلاسازی كاربرد دارد اما در ماه‌های اخیر و به دنبال افزایش قیمت طلا در بازار، برخی به با این تصور كه مالیات بر ارزش افزوده نمی‌پردازند، به سمت خرید طلای آب‌شده متمایل شده‌اند.
با این حال، شناسایی تقلب و جعل در طلای آب‌شده كار هر كسی نیست و بررسی عیار و خلوص طلای آب‌شده، یك كار كاملا تخصصی است و هر كس نمی‌تواند معادلات آن را محاسبه كند یا عیار درست آن را تشخیص دهد و این موضوع، فرصت مناسبی برای سودجویان فراهم كرده است. پس از گران شدن طلا، طلای آب‌شده تقلبی در بازار زیاد شده است و حتی باندهایی كه به صورت غیرقانونی در كارگاه‌های زیرزمینی و فاقد پروانه به تولید آن اقدام می‌كردند، شناسایی شده‌اند. با این حال همچنان برخی از مردم اقدام به سرمایه‌گذاری در بازار طلای آب‌شده می‌كنند غافل از آن‌كه در حال خرید طلای تقلبی هستند كه عیار پایینی دارد. به علت آن‌كه فروش طلای آب‌شده در طلافروشی‌ها ممنوع است، مردم طلای آب‌شده را از فروشندگان غیرمجاز می‌خرند كه هیچ تضمینی نسبت به آنها وجود ندارد. به همین دلیل دیده شده افرادی سرمایه زندگی خود را صرف خرید طلای آب‌شده تقلبی كرده‌اند.

در این باره با مسعود یزدانی نایب‌رئیس اتحادیه طلا، جواهر و سكه گفت‌وگو كرده‌ایم.


*برخی سودجویان، طلاهای با کیفیت پایین به اسم طلای 18 یا 24 عیار به مردم عرضه می‌کنند، شما در اتحادیه برای مقابله با این تخلفات، چه کرده‌اید؟
مشکلات اقتصادی کشور و کاهش ارزش پول ملی سبب التهابات بازار شده است به همین دلیل مردم علاقه شدیدی به سرمایه‌گذاری در عرصه‌های مختلف پیدا کرده‌اند تا از سقوط بیشتر ارزش پول‌شان جلوگیری کنند، به همین دلیل بازار طلا که مسیر دسترسی به آن بسیار آسان و همواره از سوددهی خوبی برخوردار بوده با اقبال مردم مواجه شده است.
اما دو نوع خریدار در بازار طلا وجود دارد: افرادی هستند که صرفاً جهت امرارمعاش یا خرید عقد و عروسی اقدام به خرید طلا می‌کنند که این افراد محلی از اعراب نداشته و به آنها خدشه‌ای وارد نیست ولی افراد دیگری نیز هستند که می‌خواهند به هر طریقی که شده پول‌شان را به کالای دیگری تبدیل کنند. به این افراد جدا توصیه می‌شود جهت سرمایه‌گذاری، طلای ساخته‌شده نو با اجرت کم و دارای کد و استاندارد مشخص خریداری کنند چون بعداً می‌توان بیوگرافی کل طلا را به دست آورد و سازندگان همیشه در دسترس هستند.
با این حال متاسفانه در حال حاضر مد شده افراد جهت سرمایه‌گذاری اقدام به خرید طلا در بازارهای کاذب و به اصطلاح سبزه‌میدان‌ها می‌کنند که ما به هیچ عنوان فعالیت این افراد را تأیید نمی‌کنیم.


*در خصوص مشکلات خرید و فروش طلای آب‌شده که اخیراً رواج پیدا کرده، توضیح می‌دهید؟ اصلاً طلای آب‌شده به چه طلایی گفته می‌شود؟
طلای آب شده از قدیم‌الایام جزو مواد مصرفی کارگاه‌های طلاسازی بوده و اصلاً بین خریدار معمولی و مصرف‌کننده عادی که خانه‌دار بوده، خرید این طلا باب نبوده است. ولی متاسفانه اخیراً سودجویان از این بازار آشفته استفاده کرده و پول هنگفتی به جیب می‌زنند و طلاهایی با عیارهای پایین یا فلزی دیگر را آبکاری کرده و به مشتری تحویل می‌دهند.
کسانی که می‌خواهند پولشان را به سرمایه تبدیل کنند به سمت خرید طلای آب شده نروند و از خرید طلای دست دوم خودداری کرده و طلای ارزان‌قیمت مثل النگو، زنجیرها و سرویس‌های ارزان را با فاکتور رسمی بخرند که عیارش هم مشخص باشد.


*در فضای مجازی شاهد هستیم که برخی کانال‌ها اقدام به تبلیغ درباره فروش طلای ارزان‌قیمت می‌کنند. آیا این کانال‌ها مجوز دارند؟ اگر مجوز ندارند اتحادیه اقدام یا گزارشی علیه این گروه‌ها به پلیس فتا ارائه کرده است؟
در سالیان اخیر در ایران کسب‌وکارهای غیرمجاز در فضای مجازی گسترش‌یافته است، با این حال هنوز قانونی در مورد فضای کسب‌وکار تدوین‌نشده است. مکان و اتحادیه‌ای هم در این زمینه وجود دارد با این حال هنوز معلوم نیست متولی این امر کدام نهاد یا سازمان است.
از هموطنان خواهش می‌کنم به هیچ وجه طلای موردنیاز خود را از فضای مجازی خریداری نکنند، چون هیچ‌گونه ضمانت پس از فروشی ندارد، یا عیار یا نگینش درست نیست یا قیمتش بالاست. به همین دلیل اتحادیه تا به حال گزارش‌های زیادی به پلیس فتا داده است و آنها نیز با برخی واحدها برخورد کرده‌اند.
فضای مجازی جای خرید و فروش امن نیست و مردم باید به واحدهای مجاز با پروانه کسب مراجعه کنند چون بسیاری از واحدهای طلا و جواهر هم پروانه ندارند که به این دلیل است که اتحادیه بسیار سختگیر بوده و قوانین محکمی برای ورود به این عرصه برای متقاضیان اتخاذ می‌کند.
اما اگر مردم از طلافروشی‌های دارای مجوز و پروانه خریداری کنند و سپس به هر دلیلی شکایت داشته باشند قسمتی به نام کمیسیون شکایات در اتحادیه تدارک دیده شده که بسیار فعال است و هر روزه به شکایات رسیدگی می‌شود به طوری که اتحادیه تا ابطال پروانه کسب طلافروشی‌ها هم پیش رفته است.


*در خصوص مشکلات طلای دست دوم هم توضیح می‌دهید؟
طلای دست دوم چند مشکل دارد؛ یکی این‌که ممکن است مشکلات پزشکی و بهداشتی جدی نصیب فرد خریدار شود چون مالک قبلی شاید بیماری‌های صعب‌العلاج یا بیماری پوستی داشته باشد که به فرد خریدار سرایت کند چون متاسفانه هیچ‌گونه ضابطه‌ای در این زمینه وجود ندارد.
دیگر این‌که به دلیل افزایش قیمت طلا سودجویان وارد این بازار شده‌اند، به همین دلیل طلاهای با کیفیت پایین ساخته و به طلافروشان عرضه می‌کنند و چون طلاهایشان کدی نداشته‌اند ما توان پیگیری نداشته‌ایم.
گفته می‌شود علت اقبال مردم به خرید طلای آب‌شده یا طلای دست دوم، نپرداختن مالیات و اجرت است. مگر مالیات و اجرت ساخت طلا چقدر است؟
اجرتی که برای ساخت طلا وجود دارد 20 یا 30هزار تومان در هر گرم است که به آن سود 7درصد خرده‌فروشی‌ها و مالیات 9 درصدی ارزش افزوده اضافه می‌شود. البته برخی واحدها این مالیات را از مشتری اخذ می‌کنند و برخی به دلیل رکود بازار طلا از این کار امتناع می‌ورزند.


انتهای پیام

0
17776
جام جم

دیدگاه شما : برای ارسال دیدگاه باید عضو سایت شده و یا وارد شوید.


دیدگاه کاربران : اولین نفری باشید که دیدگاه خود را ارسال میکنید