اقتصادی
یک مقام وزارت صنعت:

«نماد اعتماد» شرکت ثامن پیش از اعلام ورشکستگی باطل شده بود

یک مقام وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: مرکز تجارت الکترونیک وزارت صنعت امتیاز «نماد اعتماد» (یی نماد) شرکت ثامن را پس از محرز شدن اقدام خلاف و پیش از اعلام ورشکستگی آن باطل و اعلام کرده است حق خرید و فروش آنلاین (برخط) را ندارد.

طلای ثامن-سکه-سکه ثامن-اتحادیه طلا و جواهر-خرید و فروش آنلاین سکه

این مقام آگاه که خواست نامش فاش نشود، افزود: «یی نماد» نشان تجارت الکترونیک بر اساس مجوز صنفی است که در حقیقت یک نماد ملی با هدف ساماندهی، احراز هویت و صلاحیت فعالیت الکترونیکی است و برپایه مجوز فعالیت حقیقی یا حقوقی صادر می‌ شود.

به گفته وی، وقتی یک واحد صنفی مجوز فعالیت از صنف مرتبط داشته باشد، اگر بخواهد همان فعالیت را به صورت برخط (آنلاین) انجام دهد، از مرکز تجارت الکترونیک کشور نشان یی نماد می گیرد.
وی افزود: ﻓﺮوش ﻃﻼ و ﺟﻮاﻫﺮ ﺑﻪ ﺻﻮرت اﯾﻨﺘﺮﻧﺘﯽ باید ﺗﻮﺳﻂ ﮐﺴﺎﻧﯽ اﻧﺠﺎم شود ﮐﻪ ﻣﺠﻮز ﮐﺴﺐ و ﮐﺎر ﻃﻼﻓﺮوﺷﯽ از اﺗﺤﺎدﯾﻪ ﻣﺮﺗﺒﻂ را ﻧﯿﺰ داﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻨﺪ.
این مقام یادآوری کرد: سیزدهم مرداد 1395 پروانه صنفی شرکت «ثامن» با شناسه « 0455446570» به نام «فرهاد زاهدی فر» در رسته «فروش ﻃﻼ و ﺟﻮاﻫﺮ» صادر شد و تا سیزدهم آذر سال 1400 اعتبار داشته است.
«این شرکت از حدود یک سال پیش درخواست یی نماد کرده بود.»
مقام وزارت صنعت ادامه داد: اﯾﻦ ﮐﺴﺐ و ﮐﺎر پارسال ﺑﻪ اﺳﺘﻨﺎد ﻣﺠﻮز اﺗﺤﺎدﯾﻪ زرﮔﺮان و رﻋﺎﯾﺖ اﻟﺰام های اﻋﻄﺎی ﻣﺠﻮز ﻧﻤﺎد، ﻣﺠﻮز «ﻧﻤﺎد اﻋﺘﻤﺎد» درﯾﺎﻓﺖ کرد که با توجه به تکمیل بودن مدارک به آن تعلق گرفت.
«ﮐﺴﺐ و ﮐﺎر یاد شده، ﺑﻪ ﻣﻨﻈﻮر ﻓﺮوش ﻃﻼ، ﻃﻼی آب ﺷﺪه و ﺟﻮاﻫﺮ اﻗﺪام ﺑﻪ راه اﻧﺪازی ﮐﺴﺐ و ﮐﺎر اﯾﻨﺘﺮﻧﺘﯽ کرده بود.»
وی یادآوری کرد: پارسال ﻫﯿﭽﮕﻮﻧﻪ ﺷﮑﺎﯾﺘﯽ از اﯾﻦ ﺳﺎﯾﺖ ﺛﺒﺖ ﻧﺸﺪه بود اما امسال ﺑﻪ ﻋﻠﺖ ﻓﺮوش ﺳﮑﻪ در 2 ﻣﺮﺣﻠﻪ اﺧﻄﺎر درﯾﺎﻓﺖ کرد.
این مسوول توضیح داد: ﻣﺮﺣﻠﻪ نخست اخطار در بیست و سوم مردادماه بود که ﻓﻌﺎﻟﯿﺖ ﺧﻮد را اﺻﻼح و عنوان فروش سکه را از سایت حذف کرد اما پس از 10 روز سایت ثامن با عنوان هشت گرم طلای 22 عیار معامله حواله سکه را ادامه داد.
وی تصریح کرد: کاربران از این موضوع مطلع بوده‌اند اما از آنجا که ظاهر امر خلاف مقررات جاری و جواز کسب نبود و هیچ گزارش تخلفی دریافت نشد، هیچ نهاد نظارتی نیز اقدامی صورت نداد؛ با این حال، ﭘﯿﺮو ﺛﺒﺖ سه ﺷﮑﺎﯾت پیاپی در بیست و پنجم ﺷﻬﺮﯾﻮر 1397 و همچنین ﺗﻮﺟﻪ نکردن ﺑﻪ اﺧﻄﺎر ﺗﺨﻠﻒ ﻓﺮوش ﺳﮑﻪ و دریافت نشدن پاسخ، همان روز ﻣﺠﻮز ﻧﻤﺎد اﻋﺘﻤﺎد اﯾﻦ ﺳﺎﯾﺖ ﺑﻪ ﺣﺎل ﺗﻌﻠﯿﻖ درآﻣﺪ.
به گفته وی، افرادی که در این شرکت فعالیت می کردند، در ظاهر به جای خرید و فروش سکه به دلالی و واسطه‌گری به صورت حواله‌ ای می‌ پرداختند و تا زمانی که سود عایدشان می ‌شد گزارشی از اقدام خلاف ارائه نمی ‌کردند اما حال که مالباخته شده اند، به بیان تخلف رخ داده پرداخته اند.
وی گفت: مطابق قانون اصناف، وظیفه نظارت بر انجام وظایف و تعهدات واحد صنفی بر عهده همان صنف است که در اینجا «اتحادیه اصناف زرگران بناب» در آذربایجان شرقی می شود.
این مقام تصریح کرد: موضوع اصلی در این داستان، کلاهبرداری شرکت ثامن است که «از اساس به وزارت صنعت ربطی ندارد»، زیرا هر کس در هر صنف و فعالیتی می تواند با سوء استفاده از موقعیت یا ناآگاهی مردم به کلاهبرداری اقدام کند.


 ماجرای سکه ثامن از کجا آغاز شد؟
شرکت «سکه ثامن» بر اساس اطلاعات ثبت شده در تارنمای آن از سال 1395 در بازار پولی کشور فعال شد و مدعی ایجاد دروازه تجارت الکترونیک در زمینه تجارت و خرید و فروش برخط انواع مسکوکات طلا و همچنین طلای آب بود.
آنگونه که در تارنمای این شرکت آمده، در سیستم معاملاتی ثامن همه افراد با استفاده از اینترنت و حساب بانکی متصل به شبکه شتاب می توانند به آسانی وارد بازار خرید و فروش طلا شوند.
امکان انجام معامله در هر نقطه از جهان و با نرخ جهانی، شارژ ریالی حساب خود حتی در ایام تعطیل، دریافت اعتبار تا سقف 2 میلیارد تومان از خدمات این شرکت بود که ادعا داشت افراد می توانند حتی با یک گرم طلای آب شده تجارت خود را آغاز کنند و سپس کسب و کار خود را با خرید و فروش آنلاین سکه و طلای آبشده و اونس توسعه دهند.
این شرکت در 2 سال و نیم گذشته توانست برخی شهروندان را با خود همراه کند تا سرمایه های خود را به سمت بازار طلا سرازیر کنند اما از ابتدای این هفته (بیست و چهارم شهریور) به طور ناگهانی بخش معاملات برخط این شرکت به دلیل آنچه «انتقال سرور و امور فنی» اعلام کردند، قطع شد.
بیست و هفتم شهریورماه در آستانه تعطیلات ماه محرم «ابراهیم محمدولی» رییس اتحادیه طلا و جواهر، از ابلاغ دستور پلمب سکه ثامن از سوی اتحادیه طلا و جواهر به اداره اماکن نیروی انتظامی خبر داد و اعلام کرد: از حدود دو ماه قبل طی اخطارهایی از سوی اتحادیه طلا و جواهر درباره قطع فعالیت این شرکت تذکرهایی داده شد و از راه قانونی نیز برای پلمب این واحد اقدام شد زیرا عملکرد و شیوه فعالیت این شرکت مطابق قوانین و چارچوب‌های اتحادیه طلا و جواهر نبود.
به گفته وی، از نظر اتحادیه این شرکت از ابتدا هیچگونه مجوزی برای فعالیت نداشته است و اکنون نیز اجازه ای برای فعالیت ندارد.
بر اساس اطلاعیه ای که عصر همان روز منتشر شد، سکه ثامن اعلام ورشکستگی کرد و از کاربران خود خواست پول‌های خود را بدون دریافت سودهای غیر متعارف ثبت کنند و تنها همان روز مهلت دارند موجودی خود را به فروش رسانده و درخواست واریز کنند.

0
2437
ایرنا

دیدگاه شما : برای ارسال دیدگاه باید عضو سایت شده و یا وارد شوید.


دیدگاه کاربران : اولین نفری باشید که دیدگاه خود را ارسال میکنید