اقتصادی
نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر عنوان کرد:

بانک مرکزی عرضه سکه را به واحدهای صنفی واگذار کند

نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران ضمن بیان لزوم واگذاری توزیع سکه توسط بانک مرکزی به صنف طلا گفت: مردم به جای سرمایه گذاری در سکه، مصنوعات طلا خریداری کنند.

سکه- بازار سکه- طلا و جواهر-یزدانی-اتحادیه طلا و جواهر


مسعود یزدانی نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر در نشست خبری این اتحادیه گفت: یکی از پیشنهادهایی که این اتحادیه برای برون رفت بازار از شرایط کنونی به بانک مرکزی داده، این است که بانک مرکزی ضرب سکه را بر عهده داشته باشد اما توزیع آن را به واحدهای صنفی بسپارد.
«مسعود یزدانی» افزود: اگر مشکل در نظام توزیع سکه از بین رود، حباب قیمتی کنونی نیز برطرف می شود؛ در حالی که اکنون سکه حدود یک میلیون تومان حباب دارد.
وی افزود: وجود حباب در بازار سکه به این معنی است که خریداران برای هشت گرم طلا یک میلیون بیشتر پول می دهند؛ در حالی که اگر مصنوعات با اجرت ساخت کمتری دارد بخرند، ضرر نمی کنند.
«طلای با اجرت کم متفاوت از طلای دست دوم است؛ اکنون شاهدیم برخی به فروش طلای دست دوم به نام کم اجرت یا بدون اجرت اقدام می کنند که جدای از مشکلات بهداشتی که ممکن است ایجاد کند، تخلف است».
وی خواستار آن شد که قوانین صادراتی برای صدور مصنوعات طلا تسهیل شود و صنعت طلای ایران بتواند با کشورهای صاحبنام در این عرصه رقابت کند.
یزدانی اخذ مالیات بر ارزش افزوده از اصل طلا را یکی دیگر از موانع این صنعت برشمرد که مجلس درصدد است با اصلاح قانون این مشکل را رفع کند.

0
1925

دیدگاه شما : برای ارسال دیدگاه باید عضو سایت شده و یا وارد شوید.


دیدگاه کاربران : اولین نفری باشید که دیدگاه خود را ارسال میکنید