اقتصادی

سکته طلا با واکسن کرونا

استقبال سبز بازارهای سهام جهانی از بایدن و واکسن

روز گذشته با انتشار خبری مبنی بر موثر بودن واکسن شرکت Pfizer & BioNTech اونس در کمتر از یک ساعت با افت ۵۰ دلاری مواجه شد.

طلا-قیمت طلا-اونس طلا-بهای جهانی طلا-کرونا-واکسن کرونا

 روز دوشنبه اولین روزی بود که بازارهای جهانی در حالی معاملاتشان را آغاز کردند که تعداد آرای جو بایدن، نامزد دموکرات از ۲۷۰ رای الکترال مورد نیاز برای راه‌یابی به کاخ سفید عبور کرده بود. در حالی که روزهای آخر هفته گذشته با رقابت‌ نفسگیر دو نامزد انتخابات آمریکا همراه بود و طی آن نوسانات به‌دلیل هیجان شمارش آرا رخ می‌داد، جو بایدن با کسب آرای الکترال پنسیلوانیا و نوادا پیروزی خود را به‌رغم اعتراضات دونالد ترامپ قطعی کرد.

در میانه روز گذشته اما خبری امیدوارکننده درباره واکسن کرونا منتشر شد که وضعیت بازارها را تا حد زیادی تحت تاثیر قرار داد.  اونس که هفته گذشته با افزایش شانس پیروزی بایدن توانسته بود بازدهی حدود ۴ درصد را به ثبت برساند و از زیر مرز ۱۹۰۰ دلاری به بالای مرز قیمتی ۱۹۵۰ دلاری برسد، اگرچه در ابتدای روز گذشته نوسان قیمتی زیادی نداشت و جایگاه خود در میانه کانال ۱۹۰۰ دلاری را حفظ کرده بود اما به یک‌باره و با انتشار خبری مبنی بر موثر بودن واکسن شرکت Pfizer & BioNTech اونس در کمتر از یک ساعت با افت ۵۰ دلاری مواجه شد. هر چند پس از دقایقی طلا توانست در مرز ۱۹۰۰ دلاری مقاومت کند و قیمت فلز زرد تا نزدیکی مرز ۱۹۱۵ دلاری بالا رفت. با این حال، خبر این واکسن به اندازه‌ای برای بازار جدی بود که در اواسط روز بار دیگر قیمت طلا در راه نزولی قرار گرفت. شرکت فایزر عنوان کرده بود که اگر نتایج تست مرحله سوم به همین ترتیب پیش برود و مجوز تولید را بگیریم، تا پایان سال ۵۰ میلیون دوز و تا پایان سال ۲۰۲۱، یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دوز دیگر تولید خواهیم کرد. چنین خبری باعث شد که مقاومت اولیه در مرز ۱۹۰۰دلاری حدود ساعت ۵ بعدازظهر شکسته شود و طلا به محدوده ۱۸۵۰ دلاری نیز سقوط کند. باید دید بازار طلا در چه محدوده‌ای مورد حمایت معامله‌گران در برابر خبر واکسن قرار خواهد گرفت. 

خبرها پیرامون این واکسن بسیار مثبت بودند و حتی عنوان شد که ممکن است تولید این واکسن به پاندمی کرونا خاتمه دهد. آلبرت بورلا، مدیرعامل و رئیس فایزر در بیانیه‌ای نوشت: «اولین نتایج از مرحله سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونا شواهدی هستند از اینکه واکسن ما قادر است از کرونا پیشگیری کند.» او عنوان می‌کند، در مرحله سوم کارآزمایی بالینی واکسن فایزر به ۴۳ هزار و ۵۰۰ نفر در ۶ کشور دنیا تزریق شده است. شرکت‌های سازنده قصد دارند درخواست صدور مجوز اضطراری کنند که تا آخر این ماه میلادی از این واکسن استفاده شود.

واکنش بازار سهام به واکسن کرونا 

واکنش شاخص داوجونز به موفقیت‌آمیز بودن تست مرحله سوم واکسن فایزر رشد بسیار سنگین و ناگهانی قیمت کل بازار سهام آمریکا بود! درحالی‌که طلا مانند یک خط صاف سقوط می‌کرد، شاخص داوجونز مانند یک خط صاف، صعودی شده بود.  شاخص دلار نیز روز دوشنبه افزایش ملایم ۱۸/ ۰ درصدی را به ثبت رساند؛ اما هفته گذشته و با آشکار شدن شانس بالای بایدن برای پیروزی در انتخابات، با کاهش حدودا ۲ درصدی به زیر مرز ۵/ ۹۲ واحدی رفت. در صورتی که بایدن بتواند از مانع کنگره رد شود و بسته‌های حمایتی مدنظر حزب دموکرات را به تصویب برساند به‌دلیل چشم‌انداز تورمی دلار همچنان مستعد سقوط به کانال‌های پایین‌تر است. بازارهای سهام در آمریکا، اروپا و آسیا روز دوشنبه با رنگ سبز به استقبال پیروزی جو بایدن و خبر تاثیر ۹۰ درصدی واکسن شرکت Pfizer & BioNTech رفتند. شاخص‌های آتی وال‌استریت درحالی‌که هفته گذشته بهترین عملکرد خود از ماه آوریل را به ثبت رسانده بودند روز دوشنبه نیز در همان مسیر به کار خود ادامه دادند. بازارهای اروپایی و آسیایی نیز هفته گذشته بهترین عملکرد خود را در پنج ماه اخیر تجربه کردند و روز دوشنبه نیز به همین مسیر ادامه دادند. به‌نظر می‌رسد دلیل افزایش قابل‌توجه شاخص‌های جهانی نیز چیزی نبود جز خبری که ماه‌ها منتظر آن بودند، تاثیر قابل‌توجه یک واکسن بر بیماران کرونایی؛ موضوعی که می‌تواند سرنوشت بازارها را در ادامه سال‌جاری میلادی تغییر دهد. 

صعود شاخص‌های آتی وال‌استریت

در حالی که تعداد آرای الکترال جو بایدن از حدنصاب برای پیروزی در انتخابات عبور کرده و خبری بسیار امیدوارکننده درباره یکی از واکسن‌های آزمایشی کرونا به بازار رسیده بود، روز گذشته شاخص‌های آتی سهام وال‌استریت استقبال بسیار سبزی را از رئیس‌جمهور و واکسن جدید به عمل آوردند. شاخص آتی S&P ۵۰۰ روز دوشنبه با صعود چشمگیر ۴/ ۳ درصدی مواجه شد و این در حالی بود که هفته گذشته نیز صعود ۲۳/ ۷ درصدی را به ثبت رسانده بود. شاخص آتی نزدک نیز روز گذشته در حدود یک درصد افزایش در ارزش شاخص را به ثبت رساند. شاخص‌های وال‌استریت هفته گذشته بهترین عملکرد خود از ماه آوریل را به ثبت رساندند. شاخص‌های اروپایی و آسیایی نیز دوشادوش بازارهای آمریکا روز گذشته را با افزایش در ارزش شاخص پشت‌سر گذاشتند. شاخص STOXX ۶۰۰ که شامل ۶۰۰ شرکت از ۱۹ کشور اروپایی است روز گذشته با گامی بلند در یک روز بیش از ۵/ ۴ درصد افزایش ارزش داشت. این در حالی بود که ارزش این شاخص هفته گذشته نیز بیش از ۷ درصد افزایش پیدا کرده بود. این بهترین عملکرد هفتگی سهام‌‌های اروپایی در ۵ ماه گذشته بوده است.  در روزهای آتی با شفاف‌تر شدن وضعیت انتخابات آمریکا و همچنین جزئیات تاثیرگذاری واکسن جدید احتمالا سرنوشت بازارها در انتهای سال ۲۰۲۰ میلادی به این دو عامل اصلی بستگی داشته باشد.

طلا هنوز تردید دارد

تحلیلگران بر این باورند که صعود قیمتی طلا در هفته گذشته پیش‌بینی این فلز از اقدامات انبساطی بیشتر رئیس‌جمهور جدید ایالات متحده است و آنها پیش‌بینی کرده‌اند در صورتی که چنین اتفاقی رخ دهد و کنگره مانع بایدن برای تصویب بسته حمایتی جدید نشود، طلا می‌تواند با افزایش تقاضا مواجه شود. اما اکنون این عامل نیز تحت‌الشعاع خبر موثر بودن تولید واکسن قرار گرفته است. با اینکه بعید است که در کوتاه‌‌مدت این واکسن به مردم برسد و درصد قابل‌توجهی از افراد را ایمن کند، اما انتظارات معامله‌گران بازار طلا احتمالا مانع از صعود قیمت طلا شود. حتی طلا می‌تواند وارد روند نزولی شود و بسیاری از سودهای خود از ابتدای سال‌جاری میلادی را پس بگیرد. از سوی دیگر کنگره تقسیم‌شده میان دو حزب احتمالا مانعی بزرگ بر سر راه بایدن برای تصویب بسته حمایتی در ابعادی باشد که مدنظر مقامات حزب دموکرات است. این خبرها، برای روند قیمتی اونس سیگنال خوبی نیست.

0
782
دنیای اقتصاد

دیدگاه شما : برای ارسال دیدگاه باید عضو سایت شده و یا وارد شوید.


دیدگاه کاربران : اولین نفری باشید که دیدگاه خود را ارسال میکنید