اقتصادی

همتی: در حال خروج از رکود اقتصادی ناشی از کرونا هستیم

رییس‌کل بانک مرکزی گفت: در ۴ ماه اول سال به‌خاطر شیوع کرونا رکودی در اقتصاد ایران اتفاق افتاد، ولی شاخص‌های ماهانه صنعت نشان می‌دهد که ما در حال خروج از این رکود مقطعی هستیم.

همتی-رییس کل بانک مرکزی-بانک مرکزی-تورم-رکود

 عبدالناصر همتی در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد بیان داشت: اگرچه به‌سبب شیوع کرونا رکودی برای اقتصاد کشور در ابتدای سال اتفاق افتاد ولی شاخص‌های نقطه به نقطه و ماهانه بخش صنعت نشان می‌دهد کشور در حال خروج از این رکود مقطعی است.

وی اظهار کرد: امیدواریم که با روندی که جلو می‌رود بتوانیم کارهای بهتری برای کشور انجام دهیم.

رییس کل بانک مرکزی گفت: شرایط کشور در طول دو سال گذشته به‌گونه‌ای بود که مورد تهاجم یکی از قوی‌ترین اقتصادهای جهان قرار گرفت.

وی افزود: تحریم‌های ظالمانه‌ای که علیه ملت ایران و کشور برقرار شد، بی‌سابقه‌ترین تحریم و فشار اقتصادی بود، طبعاً در این فشار اقتصادی بانک مرکزی به‌عنوان خط مقدم جنگ اقتصادی تمام تلاش خود را انجام داد تا بتواند این فشار حداکثری دشمن را خنثی و همچنین بتواند از به‌هم خوردن شاکله اقتصادی کشور جلوگیری کند.

همتی ادامه داد: به‌لطف خدا و به‌کمک همکاران عزیز در سیستم بانکی و بانک مرکزی توانستیم این دوره بسیار سخت را پشت‌سر بگذاریم که جای بسی مباهات دارد.

رییس کل بانک مرکزی گفت: از مقام معظم رهبری ممنون هستم چرا که همواره حمایت‌ها و راهنمایی‌هایشان سرلوحه کار همه در این نهاد پولی و بانکی بوده است.

وی اضافه کرد: معظم‌له در این شرایط سخت حمایت‌ها و پشتیبانی‌های خوبی از بانک مرکزی داشته و دارند.

همتی ادامه داد: اگر نبود حمایت‌ها و پشتیبانی ایشان، قطعاً نمی‌توانستیم در این مسیر موفق باشیم.

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری همیشه به خدمتگزاران خود در بانک مرکزی محبت و توجه داشته و دارند و از این بابت از ایشان بسیار ممنون هستیم.

رییس کل بانک مرکزی گفت: با حمایت ایشان قدرت بیشتری پیدا می‌کنیم تا با کج‌رفتاری‌ها و توطئه‌هایی که علیه اقتصاد کشور اجرا می‌شود، بتوانیم قاطعانه مقاومت و مقابله کنیم.

وی افزود: خوشبختانه بانک مرکزی در این مدت اقدامات بزرگی در بخش ارزی و پولی، اصلاح ساختار بازار پول، نظام بانکی، کنترل و تثبیت بازار ارز و حمایت از رشد اقتصادی کشور انجام داده است.

رییس کل بانک مرکزی در بخش دیگری از سخنانش گفت: تسهیلات بانکی در چهارماهه اول سال جاری نسبت به چهارماهه سال گذشته 67 درصد رشد داشته است.

وی ادامه داد: علاوه بر سپرده‌های بانکی اضافه‌شده که خرج تسهیلات شد، خیلی از اموال و دارایی‌های بانک‌ها که فروخته شده خرج تسهیلات برای رونق تولید شده است و ما خوشحال هستیم که به ملت عزیز اعلام کنیم که در همین 4 ماه به‌خاطر شیوع کرونا رکودی در اقتصاد ایران در اوایل سال اتفاق افتاد، ولی شاخص‌های ماهانه صنعت نشان می‌دهد که ما در حال خروج از رکود مقطعی هستیم و امیدواریم با روندی که جلو می‌‌رود ما بتوانیم کارهای بهتری را برای کشور انجام دهیم.

همتی همچنین از تشکیل کمیته نقدینگی در کشور خبرداد و گفت: این کمیته دو سال پیش در بانک مرکزی ایجاد شد و تاکنون 85 جلسه داشته و تصمیمات بسیار مهمی هم گرفته است.

وی همچنین گفت: خوشبختانه رشد پایه پولی و نقدینگی در پنج‌ماهه سال جاری به‌خوبی کنترل شده است و آثار این کنترل را همه در تثبیت بازارهای مهم اقتصاد کلان کشور به‌خوبی مشاهده می‌کنند.

همتی بیان داشت: امیدوارم با تداوم حمایت‌های مقام معظم رهبری در آینده کارهای خوبی برای کشور انجام دهیم. اگر حمایت‌های مقام معظم رهبری نبود نمی‌توانستیم در این مسیر حرکت‌های محکم و اساسی را انجام دهیم.

رییس کل بانک مرکزی گفت: عملیات بازار باز بنا به تعریف ابزاری برای خرید و فروش اوراق خزانه دولت در بازار برای کنترل نقدینگی است، یعنی در مواقعی که نقدینگی زیاد باشد بانک مرکزی برای فروش اوراق و جمع‌آوری نقدینگی ورود پیدا می‌کند و به‌عکس در مواقعی که نقدینگی کم باشد بانک مرکزی اوراق را خریداری و نقدینگی را به بازار تزریق می‌کند.

وی اضافه کرد: عملیات بازار باز یک سیاست پذیرفته‌شده در همه بانک‌های مرکزی دنیاست.

همتی اظهار امیدواری کرد که از این ابزار بتوان برای کنترل نقدینگی و مهار تورم در کشور به‌خوبی استفاده کرد.

همتی گفت: کنترل نقدینگی و ثبات نرخ سود در بازار پول وجود دارد، بخشی به‌خاطر اجرای سیاست عملیات بازار باز است.

رییس کل بانک مرکزی افزود: بازار متشکل ارزی به‌صورت آزمایشی طی یک سال پیش در کشور آغاز شده است.

رییس کل بانک مرکزی اظهارداشت: شاید به‌صورت رسمی اعلام نشده، اما این بازار در حال کار است.

همتی بیان داشت: بیش از 200 صراف و بانک در این بازار متشکل ارزی کشور عضو هستند.

وی با بیان اینکه بازار متشکل ارزی یکی از ابزارهای خوب مداخله بانک مرکزی در بازار ارز است، یادآورشد: این بازار هم نقش بسیار خوبی در تثبیت بازار ارز کشور داشته است.

 

انتهای پیام

0
165
تسنیم

دیدگاه شما : برای ارسال دیدگاه باید عضو سایت شده و یا وارد شوید.


دیدگاه کاربران : اولین نفری باشید که دیدگاه خود را ارسال میکنید